دوشنبه, جون 17, 2024
   
اندازه‌ی متن

برنامه‌ی زمانبندی ارائه‌ها

پرینت

برای دریافت فایل PDF مقالات ارسال شده اینجا کلیک کنید.
 
نام مقاله زمان ارائه نام ارائه‌دهنده چکیده‌ی مقاله
نکاتی درباره‌ی نرم‌افزار آزاد ۸:۴۵ تا ‍۱۰:۴۵ دانیال بهزادی هدف اصلی از نگارش این مقاله بررسی دلیل پیدایش نرم‌افزار آزاد و غیرآزاد ‪ ،‬اهمیت توجه به فلسفه‌ی نرم‌افزار آزاد و دسته‌بندی و جمع‌آوری ‫دلایل استفاده از نرم‌افزار آزاد است‪ .‬محتوای این مقاله از گزینش چندین مقاله‌ی بنیاد نرم‌افزار آزاد و اضافات کامل شخصی گرد‌آورنده شکل‬ ‫گرفته‌است که با سلیقه‌ی گردآورنده دسته‌بندی شده است.‬‬
‫بارها در جامعه و اینترنت مشاهده کرده‌ایم دوستانی که از نرم‌افزار آزاد استفاده می‌کنند‪ ،‬هدف خود از این کار را عشق به آزادی عنوان کرده‌اند و‬ ‫ساعت‌ها وقت خود را برای تبیین و توضیح فلسفه‌ی نرم‌افزار آزاد به دیگران صرف کرده‌اند. ‬برای رفع این مشکل و پرهیز از اتلف وقت و‬ ‫چندباره‌گوییِ خودم و دوستان عزیزم، ‬به فکر جمع‌آوری این نکات در یک مقاله افتادم.
‫در این مقاله هیچ‌گونه نتیجه‌گیری مشخصی صورت نخواهد گرفت و گفت‌وگویی است مکتوب میان ما و شما برای شناخت بیشتر اهداف جامعه‌ی‬ ‫نرم‌افزار آزاد‪.‬‬
معرفی و بررسی جوامع آزاد در ایران ۱۱ تا ۱۲ سیدمحمدمسعود صدرنژاد این مقاله به معرفی اهداف کلی، فعالیت‌ها و وضعیت کنونیِ گروه‌های محلی کاربران، سایت‌های آموزشی، توزیع‌های ایرانی، پایگاه‌های خبری، نشریات اینترنتی، کاربران اینترنتی توزیع‌ها،‌ کاربران اینترنتی نرم‌افزارهای خاص، فروشگاه‌ها، شرکت‌ها، سایت‌های دولتی و ملی، دانش آزاد، همایش‌ها و گردهمایی‌ها و در نهایت به مطالعه و تحلیل آماری آن‌ها می‌پردازد.

آشنایی با دانش آزاد

(فایل Tex)

۱۳:۱۵ تا ۱۵ دانیال بهزادی یکی از اهداف این ارائه تشریح دلایل گسترش نرم‌افزار آزاد با توجه به نداشتن سرمایه‌های مالی کلان و حمایت نشدن قانونی و تبلیغاتی است. و برای این کار ما باید ابتدا روح موجود در این جنبش جهانی یعنی دانش آزاد رو بشناسیم پس:
هدف دیگر این ارائه معرفی دانش آزاد به عنوان محور اصلی اتفاقات اخیر در زمینه‌ی دانش جهان به‌خصوص نرم‌افزار آزاد است.
هدف دیگر اینه که چکار می‌تونیم بکنیم که سیستم دانش آزاد در جوامع فراگیر شود؟

اقتصاد و تولید دانش آزاد

(فایل Tex)

۱۵:۱۵ تا ۱۶:۳۰    
مقایسه‌ی روش کسب درآمد در نرم‌افزارهای آزاد و انحصاری یا بهتر بگویم سناریو چیست!؟ در آینده سیدمحمدمسعود صدرنژاد اکثرا می‌دانیم و بنیاد نرم‌افزار آزاد نیز بارها روی این مساله تاکید کرده است که نرم‌افزار آزاد به معنای نرم‌افزار رایگان نیست. اما سوالاتی همواره مطرح است که هیچوقت پاسخ واضحی برای آن‌ها ارائه نشده مانند اینکه چگونه نرم‌افزار آزاد می‌تواند به سوددهی مالی برسد و چگونه بعضی از نرم‌افزارهای آزاد صندوق‌های مالی بزرگی دارند؟ روش کسب درآمد از نرم‌افزار آزاد چیست؟ آیا تمام نرم‌افزارهای انحصاری پولی هستند؟ آیا روش کسب درآمد نرم‌افزارهای انحصاری از طریق فروش آن‌هاست؟ آیا تمام هزینه‌هایی که صرف ایجاد یک نرم‌افزار انحصاری می‌شود مربوط به تولید و ایجاد آن است؟ آیا تنها روش کسب درآمد برای برنامه‌نویسان فروش برنامه‌هایشان است؟ چگونه بعضی از نرم‌افزارهای آزاد به فروش می‌رسند؟ روش فروش نرم‌افزارهای آزاد چه مزیت‌هایی نسبت به روش نرم‌افزارهای انحصاری دارد؟ آیا آزادی‌های ۴گانه در عمل باعث می‌شود نشود نرم‌افزار را فروخت؟ اگر نرم‌افزار آزاد در بحث کسب درآمد تفاوتی با نرم‌افزارهای انحصاری ندارد پس چرا بیشتر نرم‌افزارهای آزاد رایگان و نرم‌افزارهای انحصاری پولی هستند؟ چه هزینه‌هایی را سیستم انحصاری به جامعه تحمیل می‌کند؟ و خیلی سوالات دیگر که سعی می‌کنم در این مقاله به بررسی پاسخ این سوالات بپردازم.
اقتصاد متن باز راهی برای کاهش هزینه‌های تولید در آینده  مبین شاطریان نرم افزار های متن باز چگونه درامد کسب می کنند . چگونه استفاده از نرم افزار های متن باز باعث کاهش هزینه تولید می گزدد .

qrcode

روزشمار روز آزادی نرم‌افزار

روز شمار بالا مربوط به روز جهانی آزادی نرم‌افزار است که در بسیاری از نقاط دنیا در تاریخ شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ جشن گرفته می‌شود. جشنواره‌ی روز آزادی نرم‌افزار در تهران در تاریخ ۳ مهر ۱۳۹۲ برگزار خواهد شد.

دریافت قلم سایت

این سایت از فونت آزاد Iranian Sans استفاده می‌کند. برای دانلود این فونت اینجا کلیک کنید.

محل برگزاری جشنواره

روز آزادی نرم‌افزار در تهران

کاربران نرم‌افزارهای آزاد روز آزادی نرم‌افزار (به انگلیسی:Software Freedom Day) را جشن می‌گیرند. هدف اصلی این جشن‌ها، معرفی این مفهوم به دیگران و تشویق آن‌ها به استفاده از نرم‌افزارهای آزاد است.

اولین بار این روز در ۲۸ اوت سال ۲۰۰۴ توسط ۷۰ گروه در نقاط مختلف جهان جشن گرفته شد. امسال ۲۷۱ گروه کاربری در سراسر دنیا این روز را جشن می‌گیرند. امسال بجز تهران این جشن توسط گروه‌های فعال کاربری شاهین‌شهر، اصفهان، کرج و دانشگاه علم و صنعت برگزار می‌شود. امسال بنیاد دانش آزاد مجری برگزاری این جشن در تهران است.

جشنواره‌ی روز آزادی نرم‌افزار سال ۱۳۹۲ در تهران با حمایت سازمان فناوری اطلاعات و سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری تهران و مرکز توسعه و بکارگیری نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز و با محوریت آشناسازی جامعه با نرم‌افزار آزاد و بررسی تفاوت‌های آن با سایر سیستم‌های موجود، در تاریخ چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۸ الی ۱۶:۳۰، در دو بخش کارگاه‌های تخصصی و ارائه‌ها برگزار خواهد شد. به‌صورت همزمان این جشن در تاریخ ۳۰ شهریور در بسیاری از نقاط دنیا با تمرکز بر نرم‌افزارهای آزاد برگزار می‌شود. لازم به ذکر است که شرکت در این جشنواره برای عموم علاقه‌مندان آزاد و رایگان می‌باشد.