Demo
  • خانه
  • پرسش‌های پرتکرار

پرسش‌های پرتکرار

اگر شما هم پرسش دارید از طریق صفحهٔ تماس با ما یا ایمیل sfd[AT]fsug[DOT]ir با ما در میان بگذارید.

 

 

پرسش‌های مربوط به نرم‌افزار آزاد

نرم‌افزار آزاد یعنی چه؟

نرم‌افزار آزاد (به انگلیسی Free Software) نرم‌افزاری است که در آن، کاربر نرم‌افزار را کنترل می‌کند، نه نرم‌افزار کاربر را.

هر نرم‌افزاری که ۴ آزادی زیر را برای کاربران رایانه فراهم کند، نرم‌افزار آزاد است:
  • آزادی ۰: آزادی اجرای نرم‌افزار به هر منظوری.
  • آزادی ۱: آزادی مطالعه و بررسی چگونگی عملکرد برنامه و تغییر آن برای نیاز خود.
  • آزادی ۲: آزادی بازتوزیع نرم‌افزار، برای کمک به دیگران.
  • آزادی ۳: آزادی ایجاد تغییر در نرم‌افزار و بازتوزیع نگارش‌های تغییر یافته.
ادامهٔ مطلب

نرم‌افزار آزاد همان اوپن‌سورس یا متن‌باز است؟

خیر. نرم‌افزار اوپن‌سورس یا متن‌باز به نرم‌افزاری گقته می‌شود که افراد به کد منبع (source) آن دسترسی داشته باشند. این شیوهٔ توسعه به دلیل  جلب مشارکت افراد بیش‌تر اتّخاذ می‌شود، چون افراد خارج از شرکت نیز می‌توانند کد نرم‌افزار را مشاهده کنند. این شیوهٔ توسعه هم می‌تواند برای نرم‌افزارهای آزاد  و هم برای نرم‌افزارهای انحصاری به کار رود.

در دنیای نرم‌افزارهای آزاد توجّه خاصی به عدم استفاده از اصطلاح متن‌باز به جای نرم‌افزار آزاد وجود دارد. تفاوت فلسفهٔ این دو نام در واژهٔ آزادی است. در نرم‌افزار آزاد، آزادی کاربر مهم‌ترین هدف یک نرم‌افزار دانسته و موادی چون امنیت و کیفیت نرم‌افزار مواردی است که ناگزیر، با  آزادی نرم‌افزار به دست می‌آیند، ولی هدف متن‌باز تنها کیفیت کد نرم‌افزار است.
ادامهٔ مطلب

لینوکس چیست؟ گنو چیست؟ گنو/لینوکس چیست؟

لینوکس (به انگلیسی Linux) یک کرنل مشابه کرنل یونیکس و از نوع یک‌پارچه است که در سال ۱۹۹۱ توسّط لینوس توروالدز به صورت آزاد منتشر شد. مشهورترین سیستم‌عامل‌هایی که امروزه از این کرنل استفاده می‌کنند، گنو/لینوکس و اندروید هستند.
سیستم‌عامل گنو (به انگلیسی GNU) در سال ۱۹۸۳ با هدف ایجاد سیستم‌عاملی کامل و آزاد شبیه به یونیکس به‌وسیله ریچارد استالمن پایه‌گذاری شد. در سال ۱۹۸۴ پروژه‌ای با نام پروژهٔ گنو با هدف پشتیبانی و تولید نرم‌افزار آزاد برای این سیستم‌عامل تأسیس شد. بنیاد نرم‌افزار آزاد در سال ۱۹۸۵ با هدف حمایت از جنبش نرم‌افزار آزاد و به ویژه پروژهٔ گنو شروع به کار کرد.
گنو/لینوکس (GNU/Linux در انگلیسی) سیستم‌عاملی است که از ترکیب سیستم‌عامل  و کرنل لینوکس به وجود آمده است. کرنل اصلی خود سیستم‌عامل گنو، هِرد نام دارد.
بر خلاف آن‌چه در میان مردم عادی رواج دارد، لینوکس یک سیستم‌عامل نیست و چیزی به نام «سیستم‌عامل لینوکس» وجود ندارد. آن‌چه عموماً توسّط افراد به این نام خوانده می‌شود، همان «سیستم‌عامل گنو/لینوکس» است.
ادامهٔ مطلبگنو

 

 

پرسش‌های مربوط به جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار

روز آزادی نرم‌افزار چیست؟

کاربران نرم‌افزارهای آزاد روز آزادی نرم‌افزار (Software Freedom Day) را جشن می‌گیرند. هدف اصلی این جشن‌ها، معرفی این مفهوم به دیگران و تشویق آن‌ها به استفاده از نرم‌افزارهای آزاد است.
اولین بار این روز در ۲۸ اوت سال ۲۰۰۴ توسط ۷۰ گروه در نقاط مختلف جهان جشن گرفته شد. هر ساله نزدیک ۳۰۰ گروه کاربری در سراسر دنیا این روز را جشن می‌گیرند. سال‌های پیش به‌جز تهران این جشن توسط گروه‌های فعال کاربری شاهین‌شهر، اصفهان، کرج و دانشگاه علم و صنعت برگزار شد. سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۴ بنیاد دانش آزاد مجری برگزاری این جشن در تهران بود.
ادامهٔ مطلب

چگونه می‌توانم در جشنواره شرکت کنم؟

شرکت در جشنواره برای عموم علاقه‌مندان آزاد و رایگان است.
تنها کاری که باید انجام دهید این است که روز هشتم مهر، خود را به محل برگزاری جشنواره برسانید.
مشارکت در جشنواره

آیا این جشنواره به ثبت نام نیاز دارد؟

شرکت در جشنواره به ثبت نام نیاز نداره. برای ورود به دانشگاه تنها کافیه که شما کارت ورود به دانشگاه رو داشته باشید. این کارت به زودی آماده میشه و در اختیار افراد قرار می‌گیره. همچنین شما می‌تونید قبل از جشنواره حضور خودتونو اعلام کنید و  ببنید که کدوم یکی از دوستانتون تو جشنواره شرکت می‌کنن.
اعلام حضور جشنواره

آیا شرکت در جشنواره، پیش‌نیاز خاصی دارد؟

جشنواره در دو بخش کارگاه‌ها و همایش برگزار می‌شود. برنامهٔ جشنواره به گونه‌ای ست که تنوّع موضوعات زیاد است و برای همهٔ اقشار کاربران نرم‌افزارهای آزاد و افرادی که می‌خواهند با نرم‌افزار آزاد آشنا شوند، مفید باشد.
اگر تاکنون سیستم‌عامل گنو/لینوکس را نصب نکرده یا موفّق به استفاده از آن نشده‌اید، می‌توانید در کارگاه نصب و استفاده از این سیستم‌عامل حضور بیابید. دوستان ما در این کارگاه، شما را راهنمایی خواهند کرد.
در صورتی که با تعریف نرم‌افزار آزاد آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم پیش از شرکت در جشنواره، تعریف آن را خوانده و با یک آشنایی مختصر، در جشنواره شرکت نمایید.
برنامهٔ جشنواره، برای افرادی که با گنو/لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد آشنا هستند و می‌خواهند بیش‌تر یاد بگیرند، دارای قسمت‌های علمی و عمیق‌تر نیز هست.
جدول زمان‌بندی

این جشنواره چند وقت یک بار برگزار میشه؟

روز آزادی نرم‌افزار از نظر تقویمی سومین شنبه سپتامبر هست و سالی یکبار تکرار میشه ولی اینکه در تهران بتونیم برگزار کنیم یا نه، بستگی به مشارکت جامعه داره. سال بعد هم اگر مشکل مالی یا نیروی انسانی یا مکان نداشته باشیم برگزار میشه.
ادامهٔ مطلب

امکان حضور در تهران را ندارم. چه‌طور از برنامه‌های جشنواره استفاده کنم؟

تمام ارائه‌ها ضبط خواهد شد و روی یوتیوب و سایت‌های دیگری بارگذاری خواهند شد.
هم‌چنین می‌توانید از طریق پخش زندهٔ اینترنتی، در جشنواره حضور پیدا کنید.
پخش زنده

می‌خواستم ببینم نهار می‌دید یا تدارک تهیهٔ نهار داخل دانشگاه رو دیدید؟

یک ثبت‌نام فقط مخصوص ناهار گذاشتیم و هزینهٔ ناهار رو از افرادی که می‌خوان اون روز براشون ناهار تهیه کنیم به صورت اینترنتی می‌گیریم. در روز جشنواره یا اعلام نام و نام خانوادگی می‌تونید ناهار رو در محل سلف ویژهٔ دانشگاه تحویل بگیرید. همین الان می‌تونید ناهار روز جشنواره رو سفارش بدید.

فرم سفارش ناهار

فیلم‌ها و سایر منابع مرتبط با ارائه‌ها روی سایت قرار میگیره؟ چقدر بعد از جشنواره؟

مشابه دوره‌های قبل روی سایت قرارخواهد گرفت. تمام منابع مرتبط با جشنواره شامل فیلم‌ها و کلیپ‌های پخش شده در سالن‌ها، جزئیات کارگاه‌ها، اسلایدها، نسخهٔ اصلاح‌شدهٔ مقالات، سرفصل‌ها و کلیدواژه‌های هر ارائه، چکیدهٔ ارائه‌ها، فیلم کامل ارائه یا کارگاه و اسکرین‌کست ضبط شده با زیرنویس اصطلاحات تخصصی و پرسش‌های مطرح شده و لینک‌ها، لینک‌های مرتبط با کارگاه، کدها و ... بعد از گرداوری و تدوین مشابه دوره‌های قبل روی سایت جشنواره قرار خواهد گرفت.

حجم کار مربوط به آماده‌سازی این محتوا مقداری زیاد است برای همین نمی‌شود فعلا زمان مشخصی برای آن اعلام کرد. می‌توانید در خبرنامهٔ ایمیلی سایت و کانال تلگرام ثبت‌نام کنید تا در جریان زمان تکمیل آپلود فیلم‌ها و سایر منابع مرتبط با ارائه‌ها قرار بگیرید.

 

 

پرسش‌های مربوط به همکاری با جشنواره

چرا خوبه که به این جشنواره کمک کنیم؟

هدف جشنواره این است که شرکت‌کنندگان، بیش‌تر با نرم‌افزار آزاد آشنا شوند، بیش‌تر آموخته و به هم بیاموزند و فرهنگ مشارکت جمعی افزایش پیدا کند. حمایت از این چنین حرکت‌هایی، تلاشی برای پیشرفت جامعه است.
مشارکت در جشنواره

شرایط همکاری در جشنواره چیست؟ چگونه می‌توانم به جشنواره کمک کنم؟

تنها شرط همکاری در این جشنواره داشتن علاقه است و شرایط به خصوصی وجود ندارد.

همکاری در این جشنواره روش‌های گوناگونی دارد. به طور کلی در زمینه‌ی علمی، مالی و اجرایی می‌توانید با جشنواره همکاری کنید. ثبت ارائه یا کارگاه یا پوستر در سایت، مشارکت در برگزاری کارگاه‌ها، همکاری در یکی از تیم‌های اجرایی، همکاری به عنوان استف در روز جشنواره، حمایت‌ مالی، همکاری در پخش شدن اخبار جشنواره در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و در پایان حتی حضور شما در روز جشنواره نوعی حمایت محسوب می‌شود. روش‌های مشارکت در این جشنواره به طور دقیق‌تر در صفحه‌ی مربوط به آن در سایت نوشته شده. اینکه نحوه همکاری شما با جشنواره در کدام یک از این دسته‌ها قرار می‌گیرد بستگی به علاقه و توانایی‌های شما دارد.

در صفحه‌ی همکاری با تیم اجرایی روش همکاری با تیم اجرایی نوشته شده. ابتدا درخواست خود را برای عضویت در بورد ترللو در کارت مربوط به آن اعلام کنید و بعد در جلسات حضوری که از طریق همان بورد اطلاع‌رسانی می‌شود شرکت کنید.

مشارکت در جشنواره

کارگاه چیست؟ چه تفاوتی با ارائه دارد؟

این جشنواره در دو بخش کارگاه‌ها و ارائه‌ها برگزار می‌شود، ارائه‌ها در سالن جابر و کارگاه‌ها در ساختمان تالارها دایر می‌شوند.
هدف کارگاه‌ها آموزش مجموعه‌ای از مهارت در زمینهٔ نرم‌افزارهای آزاد، گنو/لینوکس، برنامه‌نویسی و… است. در حالی که هدف بخش ارائه‌ها، ارائهٔ مقاله‌های فنّی یا فلسفی مرتبط با نرم‌افزار آزاد است.
شما می‌توانید با نگاه کردن به جدول زمان‌بندی جشنواره، برنامهٔ کارگاه‌ها و ارائه‌های مور علاقهٔ خود را بیابید..
جدول زمان‌بندی

ارائه‌ها باید در چه زمینه‌ای باشند؟

لازم است محتوای مقالات و کارگاه‌ها، دربارهٔ نرم‌افزار آزاد یا دانش آزاد باشد.
ارائه‌ها می‌توانند حاوی مطالب فنّی یا فلسفی در حوزهٔ نرم‌افزار آزاد باشند.
جهت آشنایی بیش‌تر معیارهای سنجش علمی را مطالعه کنید.
ارسال مشخصات ارائه

جشنواره تا چه میزان دارای اعتبار علمی است؟

پاسخ این سوال به زودی نوشته خواهد شد.

آیا می‌توانم یک کارگاه یا ارائه داشته باشم؟

بله. مشارکت در این جشنواره برای همهٔ افراد آزاد است. اگر موضوعی برای برگزاری کارگاه، معرّفی و ارائهٔ عمومی در زمینهٔ نرم‌افزار آزاد دارید، می‌توانید از طریق فرم ارسال مشخصات ارائه، موضوع خود را ثبت کنید. خواهشمند است صفحهٔ معیارهای انتخاب مقالات را مطالعه فرمایید.
ارسال مشخصات ارائه

حجم محتوای ارائهٔ ارسالی چقدر باشه؟ چه معیارهایی در رابطه با سنجش علمی وجود داره؟

در مورد تعداد صفحه محدودیتی فعلا وجود نداره. یک صفحه هم مقاله محسوب میشه. فقط حجم مطلب باید از زمانی که به عنوان "کمینه زمان لازم برای ارائه مینویسین بیشتر باشه. در مورد ویژگی‌های نگارشی و محتوایی ارائه‌ها در فرم ارسال مشخصات ارائه و صفحهٔ مقالات و در مورد شیوهٔ سنجش علمی در اعلامیهٔ فراخوان توضیحاتی نوشته شده.
ارسال مشخصات ارائه

آیا زمان ارسال مقالات تمدید خواهد شد؟

ممکنه تمدید شه ولی حتی اگر هم بشه خیلی نمیشه چون تا خود جشنواره زمان زیادی نداریم. پیشنهاد من به شما اینه که اگر میبینین الان وقت ندارین مقاله رو آماده کنین یه چکیده خوب بنویسین براش و از فرم ارسال مقاله سابمیت کنین. (موقع سابمیت یه گزینه هست که مقاله الان آماده نیست ولی در آینده آماده میشه) بعدن هر وقت pdf مقاله آماده شد دوباره سابمیت کنین. ما خودمون بررسی میکنیم و اگر کسی یه موضوع رو برای بار دوم سابمیت کنه سابمیت دومش رو با قبلی merge می‌کنیم. چون اینکار به تیم اجرایی در برنامه ریزی جشنواره و تخمین زدن کمک میکنه.
ارسال مقاله

درباره منابع اینترنتی چه محدودیت‌هایی وجود داره؟

در رابطه با خصوصیات منابع اینترنتی طبق رهنمود استفاده از منابع اینترنتی ویکیپدیا عمل میکنیم.