Demo

پرسش‌های پرتکرار

اگر شما هم پرسش دارید از طریق صفحهٔ تماس با ما یا ایمیل sfd[AT]fsug[DOT]ir با ما در میان بگذارید.

 

 

پرسش‌های مربوط به نرم‌افزار آزاد

نرم‌افزار آزاد یعنی چه؟

نرم‌افزار آزاد (به انگلیسی Free Software) نرم‌افزاری است که در آن، کاربر نرم‌افزار را کنترل می‌کند، نه نرم‌افزار کاربر را.

هر نرم‌افزاری که ۴ آزادی زیر را برای کاربران رایانه فراهم کند، نرم‌افزار آزاد است:
 • آزادی ۰: آزادی اجرای نرم‌افزار به هر منظوری.
 • آزادی ۱: آزادی مطالعه و بررسی چگونگی عملکرد برنامه و تغییر آن برای نیاز خود.
 • آزادی ۲: آزادی بازتوزیع نرم‌افزار، برای کمک به دیگران.
 • آزادی ۳: آزادی ایجاد تغییر در نرم‌افزار و بازتوزیع نگارش‌های تغییر یافته.
ادامهٔ مطلب

نرم‌افزار آزاد همان اوپن‌سورس یا متن‌باز است؟

خیر. نرم‌افزار اوپن‌سورس یا متن‌باز به نرم‌افزاری گقته می‌شود که افراد به کد منبع (source) آن دسترسی داشته باشند. این شیوهٔ توسعه به دلیل  جلب مشارکت افراد بیش‌تر اتّخاذ می‌شود، چون افراد خارج از شرکت نیز می‌توانند کد نرم‌افزار را مشاهده کنند. این شیوهٔ توسعه هم می‌تواند برای نرم‌افزارهای آزاد  و هم برای نرم‌افزارهای انحصاری به کار رود.

در دنیای نرم‌افزارهای آزاد توجّه خاصی به عدم استفاده از اصطلاح متن‌باز به جای نرم‌افزار آزاد وجود دارد. تفاوت فلسفهٔ این دو نام در واژهٔ آزادی است. نرم‌افزار آزاد، آزادی کاربر را مهم‌ترین هدف یک نرم‌افزار دانسته و موادی چون امنیت و کیفیت نرم‌افزار را مواردی می‌دونه که ناگزیر، با  آزادی نرم‌افزار به دست مي‌ایند، ولی هدف متن‌باز تنها کیفیت کد نرم‌افزار است.
ادامهٔ مطلب

لینوکس چیست؟ گنو چیست؟ گنو/لینوکس چیست؟

لینوکس (به انگلیسی Linux) یک کرنل مشابه کرنل یونیکس و از نوع یک‌پارچه است که در سال ۱۹۹۱ توسّط لینوس توروالدز به صورت آزاد منتشر شد. مشهورترین سیستم‌عامل‌هایی که امروزه از این کرنل استفاده می‌کنند، گنو/لینوکس و اندروید هستند.
سیستم‌عامل گنو (به انگلیسی GNU) در سال ۱۹۸۳ با هدف ایجاد سیستم‌عاملی کامل و آزاد شبیه به یونیکس به‌وسیله ریچارد استالمن پایه‌گذاری شد. در سال ۱۹۸۴ پروژه‌ای با نام پروژهٔ گنو با هدف پشتیبانی و تولید نرم‌افزار آزاد برای این سیستم‌عامل تأسیس شد. بنیاد نرم‌افزار آزاد در سال ۱۹۸۵ با هدف حمایت از جنبش نرم‌افزار آزاد و به ویژه پروژهٔ گنو شروع به کار کرد.
گنو/لینوکس (GNU/Linux در انگلیسی) سیستم‌عاملی است که از ترکیب سیستم‌عامل گنو و کرنل لینوکس به وجود آمده است. کرنل اصلی خود سیستم‌عامل گنو، هِرد نام دارد.
بر خلاف آن‌چه در میان مردم عادی رواج دارد، لینوکس یک سیستم‌عامل نیست و چیزی به نام «سیستم‌عامل لینوکس» وجود ندارد. آن‌چه عموماً توسّط افراد به این نام خوانده می‌شود، همان «سیستم‌عامل گنو/لینوکس» است.
ادامهٔ مطلب

فردی که در پایین بیش‌تر صفحه‌های این پایگاه مشاهده می‌شود، کیست؟

اوریچارد استالمن،پدر سیستم‌عامل گنو و مبدع نرم‌افزار آزاد است.
وی برای جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار سال ۹۲ تهران، ویدیویی ضبط کرده و فرستاده است که می‌توانید آن را در این صفحه ببینید.
ادامهٔ مطلب

 

 

پرسش‌های مربوط به جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار

روز آزادی نرم‌افزار چیست؟

رویداد روز آزادی رو همهٔ طرفداران نرم‌افزارهای آزاد در سراسر دنیال  با هدف معرفی نرم‌افزار به بقیه آزاد برگزار می‌کنن، ما هم تو ایران و تهران سعی می‌کنیم هر سال جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار رو برگزار کنیم
جهت آشنایی بیشتر ادامهٔ مطلب رو مطالعه کنید.
ادامهٔ مطلب

چگونه می‌توانم در جشنواره شرکت کنم؟

شرکت در جشنواره برای عموم علاقه‌مندان آزاد و رایگان است.
تنها کاری که باید انجام دهید این است که روز نهم مهر، خود را به محل برگزاری جشنواره برسانید.
مشارکت در جشنواره

آیا این جشنواره به ثبت نام نیاز دارد؟

شرکت در جشنواره به ثبت نام نیاز نداره. برای ورود به دانشگاه تنها کافیه که شما کارت ورود به دانشگاه رو داشته باشید. این کارت به زودی آماده میشه و در اختیار افراد قرار می‌گیره. همجنین شما می‌تونید قبل از جشنواره حضور خودتونو اعلام کنید و  ببنید که کدوم یکی از دوستانتون تو جشنواره شرکت می‌کنن.
اعلام حضور جشنواره

آیا شرکت در جشنواره، پیش‌نیاز خاصی دارد؟

جشنواره در دو بخش کارگاه‌ها و همایش برگزار می‌شود. برنامهٔ جشنواره به گونه‌ایست که تنوّع موضوعات زیاد و برای همهٔ اقشار کاربران نرم‌افزارهای آزاد و افرادی که می‌خواهند با نرم‌افزار آزاد آشنا شوند، مفید باشد.
اگر تاکنون سیستم‌عامل گنو/لینوکس را نصب نکرده یا موفّق به استفاده از آن نشده‌اید، می‌توانید در کارگاه نصب و استفاده از این سیستم‌عامل حضور بیابید. دوستان ما در این کارگاه، شما را راهنمایی خواهند کرد.
در صورتی که با تعریف نرم‌افزار آزاد آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم پیش از شرکت در جشنواره، تعریف آن را خوانده و با یک آشنایی مختصر، در جشنواره شرکت نمایید.
برنامهٔ جشنواره، برای افرادی که با گنو/لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد آشنا هستند و می‌خواهند بیش‌تر یاد بگیرند، دارای قسمت‌های علمی و عمیق‌تر نیز هست.
جدول زمان‌بندی

این جشنواره چند وقت یک بار برگزار میشه؟ چرا سال پیش برگزار نشده؟

روز آزادی نرم‌افزار از نظر تقویمی سومین شنبه سپتامبر هست و سالی یکبار تکرار میشه ولی اینکه در تهران بتونیم برگزار کنیم یا نه، بستگی به مشارکت جامعه داره. سال پیش برگزار نشد علتش هم این بود که در مورد محل برگزاری جشنواره به مشکل خوردیم. سال بعد هم اگر مشکل مالی یا نیروی انسانی یا مکان نداشته باشیم برگزار میشه.
ادامهٔ مطلب

امکان حضور در تهران را ندارم. چه‌طور از برنامه‌های جشنواره استفاده کنم؟

تمام ارائه‌ها ضبط خواهد شد و روی یوتیوب و سایت‌های دیگری بارگذاری خواهند شد.
هم‌چنین می‌توانید از طریق پخش زندهٔ اینترنتی، در جشنواره حضور پیدا کنید.
پخش زنده

میخواستم ببینم نهار میدید یا تدارک تهیه ی نهار داخل دانشگاه رو دیدید؟

از سه حالت خارج نیست. حالت اول اینه که ناهار رو ما تهیه میکنیم و میاریم. در اینصورت یه تخمینی از تعداد میزنیم و بر اون اساس ناهار رو تهیه میکنیم و میاریم. دراینصورت صبح روز جشنواره موقع ورود افراد به سالن به تعدادی که ناهار تهیه کردیم ژتون میفروشیم بهشون. احتمال وقوع چنین چیزی کمه چون خودتون هم مستحضرید که چقدر دونیشن داریم. (مگر اینکه تو این یک هفته باقی‌مانده اسپانسر خوب پیدا کنیم)

حالت دوم اینه که ناهار نمیدیم و شما به بوفه دانشگاه (که قیمت‌هاش ارزونه به نسبت) یا یکی از رستوران‌های اطراف دانشگاه مراجعه میکنین. احتمال اینکه این اتفاق بیوفته هم کمه چون یه حالت سوم بهتری وجود داره.

حالت سوم اینه که در یک هفتهٔ باقی‌مانده یک ثبت‌نام میذاریم مخصوص ناهار و بخشی از هزینه ناهار رو از افرادی که میخوان اون روز براشون ناهار تهیه کنیم به صورت اینترنتی میگیریم و صبح میان ژتون‌هاشون رو تحویل میگیرن. احتمال این مورد از هر چیزی بیشتره. پیشنهاد من به شما اینه که تو خبرنامه سایت عضو شین تا موارد مهم مثل این از طریق ایمیل به اطلاعتون برسه.
عضویت در خبرنامه و اعلام حضور

 

 

پرسش‌های مربوط به همکاری با جشنواره

چرا باید به این جشنواره کمک کنیم؟

هدف جشنواره این است که شرکت‌کنندگان، بیش‌تر با نرم‌افزار آزاد آشنا شوند، بیش‌تر آموخته و به هم بیاموزند و فرهنگ مشارکت جمعی افزایش پیدا کند. حمایت از این چنین حرکت‌هایی، تلاشی برای پیشرفت جامعه است.
مشارکت در جشنواره

چگونه می‌توانم به این جشنواره کمک کنم؟

شما می‌تونید به چند روش، به جشنواره یاری برسانید.
نخست، حمایت علمی: در این جشنواره مقاله ارسال کنید، ارائه بدهید یا در برگذاری کارگاه‌ها مشارکت کنید.
مورد دوم، حمایت مالی: می‌توانید به صفحهٔ حمایت مالی رفته و با کمک مالی خود، به تأمین هزینه‌های جشنواره کمک کنید.
مورد آخر، کمک به تیم اجرایی: برای این کار می‌توانید به صفحهٔ ترللوی جشواره رفته و در قسمت‌های اجرایی مشارکت داشته باشید.
مشارکت در جشنواره

کارگاه چیست؟ چه تفاوتی با ارائه دارد؟

این جشنواره در دوبخش کارگاه‌‌ها و ارائه‌ها برگذار می‌شود، ارائه‌ها در سالن جابر و کارگاه‌ها در کلاس‌های دانشکده کامپیوتر دایر می‌شوند.
هدف کارگاه‌ها آموزش مجموعه‌ای از مهارت در زمینهٔ نرم‌افزارهای آزاد، گنو/لینوکس، برنامه‌نویسی و… است. در حالی که هدف بخش ارائه‌ها، ارائهٔ مقاله‌های فنّی یا فلسفی مرتبط با نرم‌افزار آزاد است.
شما می‌توانید با نگاه کردن به جدول زمان‌بندی جشنواره، برنامهٔ کارگاه‌ها و ارائه‌های مور علاقهٔ خود را بیابید.
جدول زمان‌بندی

مقاله‌ها باید در چه زمینه‌ای باشند؟

لازم است محتوای مقالات و کارگاه‌ها، دربارهٔ نرم‌افزار آزاد یا دانش آزاد باشد.
مقاله‌ها می‌توانند حاوی مطالب فنّی یا فلسفی در حوزهٔ نرم‌افزار آزاد باشند.
جهت آشنایی بیش‌تر معیارهای داوری مقالات را مطالعه کنید.
ارسال مقاله

جشنواره تا چه میزان دارای اعتبار علمی است؟

پاسخ این سوال به زودی نوشته خواهد شد.

آیا می‌توانم یک کارگاه یا ارائه داشته باشم؟

بله. مشارکت در این جشنواره برای همهٔ افراد آزاد است. اگرموضوعی برای برگذاری کارگاه، معرّفی و ارائهٔ عمومی در زمینهٔ نرم‌افزار آزاد دارید، می‌توانید از طریق فرم ارسال مقاله، ارائه یا کارگاه خود را ثبت کنید. خواهشمند است صفحهٔ معیارهای انتخاب مقالات را مطالعه فرمایید.
ارسال مقاله

مقالهٔ ارسالی باید چند صفحه باشه؟ چه معیارهایی در رابطه به داوری مقالات وجود داره؟

در مورد تعداد صفحه محدودیتی فعلا وجود نداره. یک صفحه هم مقاله محسوب میشه. فقط حجم مطلب باید بیشتر از زمانی که به عنوان "کمینه زمان لازم برای ارائه" موقع پر کردن فرم ارسال مقاله مینویسین باشه. در مورد ویژگی‌های نگارشی و محتوایی مقالات در فرم ارسال مقاله و صفحهٔ مقالات و در مورد شیوه داوری در اعلامیهٔ فراخوان توضیحاتی نوشته شده.
ارسال مقاله

آیا زمان ارسال مقالات تمدید خواهد شد؟

ممکنه تمدید شه ولی حتی اگر هم بشه خیلی نمیشه چون تا خود جشنواره زمان زیادی نداریم. پیشنهاد من به شما اینه که اگر میبینین الان وقت ندارین مقالرو آماده کنین یه چکیده خوب بنویسین براش و از فرم ارسال مقاله سابمیت کنین. (موقع سابمیت یه گزینه هست که مقاله الان آماده نیست ولی در آینده آماده میشه) بعدن هر وقت pdf مقاله آماده شد دوباره سابمیت کنین. ما خودمون بررسی میکنیم و اگر کسی یه موضوع رو برای بار دوم سابمیت کنه سابمیت دومش رو با قبلی merge می‌کنیم. چون اینکار به تیم اجرایی در برنامه ریزی جشنواره و تخمین زدن کمک میکنه.
ارسال مقاله

درباره منابع اینترنتی چه محدودیت‌هایی وجود داره؟

در رابطه با خصوصیات منابع اینترنتی طبق رهنمود استفاده از منابع اینترنتی ویکیپدیا عمل میکنیم.

اهداف جشنواره

سعی بر آن شده تا با برگزاری ارائه‌ها و کارگاه‌های متنوع و با بهره‌گیری از تجارب افراد فعال در جامعهٔ نرم‌افزار آزاد و دانش آزاد، قدم‌هایی در راستای گسترش این مفاهیم در جامعه برداشته شود. به طور خلاصه می‌توان گفت محورهای اصلی برنامه‌های این جشنواره معرفی، ترویج، افزایش کاربرد و استفاده، جذب مشارکت افراد و جلب حمایت جامعه و تولید در زمینه‌ی نرم‌افزار آزاد، دانش آزاد است. به طور کلی اهداف همایش به دو صورت دسته‌بندی می‌شود.

اهداف موضوعی

 • نرم‌افزار آزاد
 • دانش آزاد

   

اهداف اجرایی

 • ترویج
 • کاربرد و استفاده
 • معرفی
 • جذب مشارکت‌کننده و حمایت جامعه
 • تولید

به ازای هر کدام از اهداف موضوعی پنج هدف اجرایی تعریف شده‌است. برای نمونه نرم‌افزار آزاد در اجرا پنج ما به‌ازا دارد: ترویج نرم‌افزار آزاد، کاربرد و استفاده از نرم‌افزار آزاد، معرفی نرم‌افزار آزاد، جذب مشارکت‌کننده و حمایت جامعه از نرم‌افزار آزاد و پروژه‌های مرتبط و تولید نرم‌افزار آزاد. برای موضوع مانند دانش آزاد نیز اهداف اجرایی به این صورت تعیین شده‌است.

شرکت در جشنواره

شرکت در این جشنواره بدون هیچ محدودیتی برای عموم علاقه‌مندان آزاد و رایگان است. در صورت تمایل می‌توانید، از طریق صفحهٔ اعلام حضور، حضور خود را در جشنواره اعلام کنید، یا در خبرنامهٔ جشنواره عضو شوید. ایمیل‌های شما نزد تیم اطلاع‌رسانی محفوظ بوده و تنها برای اطلاع‌رسانی همین رویداد و دوره‌های بعدی جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار تهران استفاده خواهد شد. همچنین می‌توانید لینک RSS صفحهٔ اخبار را به برنامهٔ خبرخوان خود اضافه کنید.

جشنواره روز آزادی نرم‌افزار برای برگزاری بهتر به کمک‌های داوطلبانه شما عزیزان نیاز دارد.

برای حمایت علمی از جشنواره، ابتدا شرایط برگزاری کارگاه و اعلامیهٔ فراخوان ارسال مقاله را مطالعه نمایید و سپس از طریق فرم ارسال مقاله اقدام به پیشنهاد موضوع یا ارسال مقاله نمایید.

همچنین می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی از دوستان خود دعوت کنید تا در جشنواره مشارکت کنند یا یک نسخه از بنر تبلیغاتی را در وبلاگ خود قرار دهید و با انتشار یک مطلب از آنها هم دعوت کنید در این جشنواره شرکت کنند. همچنین پوستر جشنواره با کیفیت بالا در صفحهٔ بنر و پوستر تبلیغاتی قرار گرفته و می‌توانید یک نسخه از آن را چاپ و در جایی که دوست دارید نصب کنید.

هزینه‌های این جشنواره از طریق حمایت مالی داوطلبانهٔ افراد (دونیشن) و کمک اسپانسر‌ها تامین می‌شود. شما هم می‌توانید برای کمک به تامین هزینه‌های این جشنواره حمایت مالی کنید. فهرست حامیان مالی و مبلغ حمایت شده به همراه ریز هزینه‌ها در صفحهٔ معرفی حامیان مالی درج می‌گردد. همچنین در هنگام حمایت مالی می‌توانید مشخص کنید که مبلغ واریزی برای چه منظوری می‌خواهید استفاده شود. به خاطر داشته باشید که حمایت شما بیش از مبلغ آن برای جامعه نرم‌افزار آزاد سودمند خواهد بود.

برای همکاری در امور اجرایی و روند برگزاری جشنواره، همکاری با تیم اجرایی را مطالعه کنید.

درصورت وجود هر گونه سوال یا ابهام دربارهٔ جشنواره از فرم تماس با ما استفاده کنید.

به امید دیدار در جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار

تیم اجرایی

همکاری با جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار

در صورتیکه مایل به همکاری در زمینه‌های علمی، هنری، تبلیغاتی، امکانات و خدمات و یا فعالیت‌های اجرایی هستید، می توانید به صورت داوطلبانه با ما همکاری کنید. برای همکاری می‌توانید از طریق برد عمومی جشنواره در ترللو با ما همکاری کنید، یا از طریق صفحهٔ تماس با ما ما یا ایمیل sfd [at] fsug.ir  با ما تماس بگیرید.

برنامه‌ریزی جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار با مشارکت آزاد و داوطلبانهٔ افراد جامعه از طریق برد ترللو انجام شده است. داوری و انتخاب مقالات و کارگاه‌ها، هماهنگی و هدف‌گذاری، اطلاع‌رسانی و انجام کارهای خدماتی و فنی همگی از طریق برد عمومی ترللو صروت گرفته است. شما می‌توانید جهت مشارکت در جشنواره و یا داوری مقالات به برد عمومی جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار تهران سال ۱۳۹۴ مراجعه کنید.

همچنین برنامه‌ریزی و مشارکت در طراحی، توسعه، و تکمیل محتوای سایت جشنواره نیز با مشارکت داوطلبانهٔ افراد از طریق برد ترللوی سایت جشنواره صورت گرفته است.

بخش عمده‌ای از برنامه‌ریزی‌های رویداد، برگرفته از از ایده‌ها و فعالیت‌‌های افراد در برد ترللوی جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار سال ۱۳۹۳  تهران است.

 

 

تیم انتشار محتوای جشنواره

ردیف  مسئولیت افراد (به ترتیب حروف الفبا) از طرف
۱ هماهنگی و انجام موارد تدوین فیلم‌های جشنواره، آپلود تمام فیلم‌ها روی یوتیوب و سایت آرشیو  سیدمحمدمسعود صدرنژاد بنیاد دانش آزاد
۲ تهیه متن پروپوزال، نوشتن فهرست موارد مورد نیاز برای تدوین فیلم‌های جشنواره  سعید علیجانی بنیاد دانش آزاد

داوران علمی بخش مقالات

ردیف  مقالات داوری‌شده
افراد (به ترتیب حروف الفبا) از طرف
۱ انفجار مهیب، گذری بر جامعه متن‌باز و استارتاپ‌های ایرانی، گذری بر آزادی مبین شاطریان بنیاد دانش آزاد
 ۲ انفجار مهیب، گذری بر جامعه متن‌باز و استارتاپ‌های ایرانی، بازی شطرنج با قواعد منچ مسعود صدرنژاد بنیاد دانش آزاد
۳ انفجار مهیب، گذری بر جامعه متن‌باز و استارتاپ‌های ایرانی، بازی شطرنج با قواعد منچ، گذری بر آزادی  سعید علیجانی بنیاد دانش آزاد

تیم داوری علمی کارگاه‌ها

ردیف  مسئولیت افراد (به ترتیب حروف الفبا) از طرف
۱ بررسی کارگاه مقدمه‌ای بر زبان برنامه‌نویسی R دانیال بهزادی  بنیاد دانش آزاد
۲ بررسی کارگاه LAMP، کامپوننت‌نویسی برای جوملا، راه‌اندازی وب‌سایت، Qt حسین حامدی  
 ۳ بررسی کارگاه مقدمه ای بر زبان برنامه نویسی R، امنیت و حریم شخصی در عصر دیجیتال، LAMP، فریموورک YII 2، کامپوننت‌نویسی برای جوملا، راه‌اندازی وب‌سایت، گرافیک و پویانمایی، Embedded linux from scratch،Qt، کالی لینوکس، هک کلاه‌سفید، سخت‌افزار آزاد، ابزارهای توسعهٔ ویکی‌پدیا مسعود صدرنژاد  بنیاد دانش آزاد
۴ بررسی کارگاه مقدمه ای بر زبان برنامه نویسی R، امنیت و حریم شخصی در عصر دیجیتال، LAMP، فریموورک YII 2، کامپوننت‌نویسی برای جوملا، راه‌اندازی وب‌سایت، گرافیک و پویانمایی، Embedded linux from scratch، Qt، کالی لینوکس،هک کلاه‌سفید، فریم‌ورک‌های Front-end سعید علیجانی  بنیاد دانش آزاد

تیم جذب اسپانسر

ردیف  مسئولیت افراد (به ترتیب حروف الفبا) از طرف
۱ صحبت با پروژهٔ تور دانیال بهزادی بنیاد دانش آزاد
۲ صحبت با فناوران آنیسا، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات حسین حامدی  
۳ صحبت با کافه آی‌تی محمد دماوندی بنیاد دانش آزاد
۴ صحبت با فناوران آنیسا، آرک، سلام دنیا، افرانت، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات سیدمحمدمسعود صدرنژاد بنیاد دانش آزاد
۵ صحبت با شرکت آرک، بندار سوبان سامانه، سازمان فناوری اطلاعات، بستنی میهن سعید علیجانی بنیاد دانش آزاد
۶ صحبت با فناوران آنیسا امیرحسین گودرزی بنیاد دانش آزاد
۷ صحبت با شرکت آرک علیرضا فکری بنیاد دانش آزاد

تیم هماهنگی با انجمن‌های علمی

ردیف  مسئولیت افراد (به ترتیب حروف الفبا) از طرف
۱ هماهنگی با انجمن علمی دانشگاه صنعتی شریف سعید رجب‌زاده دانشگاه صنعتی شریف
۲ هماهنگی با انجمن علمی دانشگاه صنعتی شریف سیدمحمدمسعود صدرنژاد بنیاد دانش آزاد
۴ هماهنگی با کانون فرهنگی دانشگاه پیام نور تهران شمال سعید علیجانی بنیاد دانش آزاد
۵ هماهنگی با انجمن علمی دانشگاه علم و صنعت امیرحسین گودرزی بنیاد دانش آزاد

تیم هماهنگی سالن

ردیف  مسئولیت افراد (به ترتیب حروف الفبا) از طرف
۱ هماهنگی مکان رویداد با معاونت فرهنگی ایمان جامی انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه شریف
۲ هماهنگی مکان رویداد با معاونت فرهنگی محمد رازقی انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه شریف
۳ هماهنگی با معاونت فرهنگی برای اخذ تاییدیه کلیپ‌های مورد نظر برای پخش در روز جشنواره سیدمحمدمسعود صدرنژاد بنیاد دانش آزاد

تیم طراحی، توسعه و مدیریت محتوای سایت

ردیف  مسئولیت افراد (به ترتیب حروف الفبا) از طرف
۱ میزبانی سایت علیرضا پورعابدین گروه فناوری اطلاعات فسفر
۲ توسعهٔ سایت مهران ترکی دانشگاه صنعتی شریف
۳ طراحی و توسعهٔ سایت سیدمحمدمسعود صدرنژاد بنیاد دانش آزاد
۴ تکمیل محتوا و توسعهٔ سایت سعید علیجانی بنیاد دانش آزاد
۵ توسعهٔ سایت امیرحسین گودرزی بنیاد دانش آزاد

تیم طراحی و گرافیک

ردیف  مسئولیت افراد (به ترتیب حروف الفبا) از طرف
۱ بخش نقاشی روی پارچه در روز جشنواره ابتسام آخرتی  
۲ طراحی راهنماهای محل کارگاه‌ها عرفان بشارت  
۳ طراحی پوستر اصلی جشنواره شایان حبیبی انجمن علمی مهندسی فناوری اطلاعات دانشگاه پیام نور تهران شمال
۴ نقد و اصلاحات روی کلیه طرح‌های ارائه‌شده برای جشنواره و همکاری در طراحی پیکسل، ماگ، رول‌آپ و ... سیدمحمدمسعود صدرنژاد بنیاد دانش آزاد
۵ هماهنگی با طراح پوستر سعید علیجانی بنیاد دانش آزاد

تیم نصب پوستر

ردیف  مسئولیت افراد (به ترتیب حروف الفبا) از طرف
۱ نصب پوستر در دانشگاه تهران و تربیت مدرس علی حفاظتی بنیاد دانش آزاد
۲ نصب پوستر در دانشگاه شریف و تربیت مدرس علی رستمی بنیاد دانش آزاد
۳ نصب پوستر در دانشگاه شریف، تربیت‌مدرس، تهران، تهران امیرآباد، شرکت بهستان‌رایان سیدمحمدمسعود صدرنژاد بنیاد دانش آزاد
۴ نصب پوستر در دانشگاه علم و صنعت، خواجه‌نصیر، پیام نور تهران شمال، امیرکبیر، فرهنگیان و سازمان فناوری اطلاعات، آموزشگاه فناوران آنیسا و رایان کالج سعید علیجانی بنیاد دانش آزاد
۵ نصب پوستر در دانشگاه علم و صنعت احسان گلشنی دانشگاه علم و صنعت

تیم تدارکات

ردیف  مسئولیت افراد (به ترتیب حروف الفبا) از طرف
۱ گرفتن کیک یزدی در روز جشنواره علیرضا انصاری‌پور  
۲ بسته‌بندی پکیج‌های جشنواره، بسته‌بندی هدایا، پخش کارت ورود به دانشگاه علی حفاظتی بنیاد دانش آزاد
۳ خرید برای جشنواره، بسته‌بندی پکیج‌های جشنواره علی رستمی بنیاد دانش آزاد
۴ پذیرایی روز جشنواره محمد شاهملکی  
۵ چاپ رول‌آپ، پوسترها، ماگ، پیکسل، طرح‌های مورد نیاز برای ژتون و نقشه و زمان‌بندی و ... سیدمحمدمسعود صدرنژاد بنیاد دانش آزاد
۶ خرید برای جشنواره، بسته‌بندی پکیج‌های جشنواره، بسته‌بندی هدایا سعید علیجانی بنیاد دانش آزاد
۷ خرید برای جشنواره، بسته‌بندی پکیج‌های جشنواره، بسته‌بندی هدایا امیرحسین گودرزی بنیاد دانش آزاد
۸ آماده کردن سماور سالار مقدم  
۹ پذیرایی روز جشنواره، بسته‌بندی هدایا امیر نبی‌زاده  

تیم رسانه‌ای

ردیف  مسئولیت افراد (به ترتیب حروف الفبا) از طرف
۱ تهیهٔ دوربین فیلمبرداری علی جعفرآبادی  
۲ تهیهٔ دوربین فیلم‌برداری سیدمحمدمسعود صدرنژاد بنیاد دانش آزاد
۳ عکاسی از جشنواره بهداد عابدی  
۴ عکاسی و فیلم‌برداری از جشنواره رامین فیاض‌زاده  
۵ عکاسی از جشنواره، هماهنگی با صدا و سیما امیرحسین گودرزی بنیاد دانش آزاد
۶ تهیهٔ دوربین فیلم‌برداری، عکاسی از جشنواره حمیدرضا گودرزی  

تیم اجرایی سالن جابر

ردیف  مسئولیت افراد (به ترتیب حروف الفبا) از طرف
۱ هماهنگی اتاق فرمان محمدجواد ابوطالبی دانشگاه صنعتی شریف
۲ پخش کلیپ‌ها در اتاق فرمان، آماده‌سازی لوح تقدیر خشایار دانش  
۳ تنظیم پروژکتور برای لپ‌تاپ ارائه‌دهنده‌ها و پخش کلیپ محمد رازقی انجمن علمی کامپیوتر دانشگاه شریف
۴ هماهنگی ارائه‌دهنده‌ها و کلیپ‌ها، آماده‌سازی هدایا، هماهنگی صحبت‌های مجری و تغییرات برنامه زمانبندی سیدمحمدمسعود صدرنژاد بنیاد دانش آزاد
۵ هماهنگی ارائه‌دهنده‌ها، آماده کردن میزهای محوطه سعید علیجانی بنیاد دانش آزاد
۶ مجری حسین کمال‌زاده دانشگاه صنعتی شریف
۷ راه‌اندازی پنل اس‌ام‌اس علی نیک‌خواه  

روز آزادی نرم‌افزار چه روزی است؟

معرفی روز آزادی نرم‌افزار

روز آزادی نرم‌افزار (SFD) روزی است که طرفداران نرم‌افزار آزاد، آن را جشن می‌گیرند. هدف اصلی این جشن‌ها، معرفی مفهوم نرم‌افزار آزاد به دیگران و تشویق آن‌ها به استفاده از آن است. اولین بار این روز در ۲۸ اوت سال ۲۰۰۴ جشن گرفته شد. سال اول ۷۰ گروه در نقاط مختلف جهان جشن‌ها را برگزار کردند. این عدد در سال بعد به ۳۰۰ تیم در ۶۰ کشور رسید و تا جایی که پیش رفت که در سال ۲۰۰۸، این جشن در ۹۰ کشور جهان برگزار شد.
از سال ۲۰۰۶ به بعد، تصمیم گرفته شد تا روز آزادی نرم‌افزار در سومین شنبه سپتامبر جشن گرفته شود. گروهی به نام آزادی نرم‌افزار بین‌الملل مرجع تصمیم‌گیری‌های کلان در مورد روز آزادی نرم‌افزار و هماهنگی و حمایت از تیم‌های برگزارکننده است.


بنیاد آزادی نرم‌افزار بین‌الملل (SFI) یک بنیاد ناسودبر است که هدایت کنندهٔ رسمی روز آزادی نرم‌افزار است. این بنیاد وظیفه دارد تا برای ارسال هدایا برنامه ریزی کند و همچنین با شرکت‌های مختلف برای حمایت این روز قرارداد ببندد. SFI دارای معافیت مالیاتی در آمریکا است. نام بنیاد آزادی نرم‌افزار بین‌الملل برای این انتخاب شده است تا با رویداد روز نرم‌افزار آزاد تداخل ایجاد نکند.


حمایت‌کننده اصلی این روز از ابتدا شرکت کنونیکال، حامی توزیع گنو/لینوکس اوبونتو است. بعد از آن IBM، سان مایکروسیستمز، DKUUG، گوگل، ردهت، Linode، نوکیا و هم‌اکنون MakerBot و qt و البته بنیاد نرم‌افزار آزاد و بنیاد نرم‌افزار آزاد اروپا به حمایت از این روز پرداختند. البته هم‌اکنون آی‌بی‌ام و سان مایکروسیستمز از این روز حمایت نمی‌کنند. دو وبگاه Ubuntu User و Linux Magzine با بنیاد SFI در زمینهٔ پوشش خبری این روز همکاری می‌کنند. همچنین هر تیم نیز می‌تواند به صورت جداگانه حامی‌های محلی داشته باشد و همچنین روزنامه‌ها و تلویزیون محلی هر تیم نیز این رویداد را پوشش خبری می‌دهند.

پیشینهٔ رویداد در ایران

سال ۱۳۹۳

جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار تهران

برنامه‌ریزی جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار تهران در سال ۱۳۹۳ به صورت کامل و دقیق انجام شد، اما به دلیل تهیه نشدن مکان برگزاری این رویداد در سال ۱۳۹۳ در تهران برگزار نشد.

جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار کرج

روز آزادی نرم‌افزار در کرج با عنوان چهارمین همایش نرم‌افزارهای آزاد استان البرز در تاریخ ۲۳ آبان سال ۱۳۹۳ در ادارهٔ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز برگزار شد.

سایر جشنواره‌های سال ۱۳۹۳ ثبت شده در سایت بین‌المللی روز آزادی نرم‌افزار

سال ۱۳۹۲

جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار تهران

جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار سال ۱۳۹۲ در تهران با حمایت سازمان فناوری اطلاعات، سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری تهران و مرکز توسعه و بکارگیری نرم‌افزارهای آزاد/متن‌باز با محوریت آشناسازی جامعه با نرم‌افزار آزاد و بررسی تفاوت‌های آن با سایر سیستم‌های موجود، در تاریخ چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۸ الی ۱۶:۳۰، در دو بخش کارگاه‌های تخصصی و ارائه‌ها برگزار شد.

اطلاعات مربوط به این جشنواره در وب‌سایت sfd.fsug.ir/1392 در دسترس است.

فیلم ارسالی ریچارد استالمن به مناسبت روز آزادی نرم‌افزار تهران

 

سایر جشنواره‌های سال ۱۳۹۲ ثبت شده در سایت بین‌المللی روز آزادی نرم‌افزار

سال ۱۳۹۱

تهران

همایش روز آزادی نرم‌افزار سال ۱۳۹۱ در تهران به میزبانی گروهی از کاربران و به همت گروه کاربران نرم‌افزار‌های آزاد با محوریت آشناسازی جامعه بانرم‌افزار آزاد و بررسی تفاوت‌های آن با سایر سیستم‌های موجود قرار بود برگزار شود که با لغو ناگهانی مکان برگزاری توسط اسپانسر، این رویداد برگزار نشد.

سایر جشنواره‌های سال ۱۳۹۱ ثبت شده در سایت بین‌المللی روز آزادی نرم‌افزار

سال ۱۳۹۰

جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار اصفهان

به نقل از آزادراه، این همایش در ۱۵ سپتامبر، ۲۴ شهریورماه ۱۳۹۰ در کتابخانهٔ مرکزی شهرداری اصفهان توسط «گروه کاربران لینوکس اصفهان» با همکاری «سازمان فرهنگی تفریحی استان اصفهان» برگذار شد.

جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار کرج

به نقل از آزادراه، گروه کاربران لینوکس کرج هرچند که یک لاگ کوچک در شهر کرج استان البرز هست ولی بسیار فعال هستند. شاید شما کرج لاگ را با اسم 5hit (Some Hackers in town)‎ بشناسید. کرج‌لاگ در روز ۱۷ سپتامبر، ۲۶ شهریور ماه اقدام به برگذاری همایشی در این روز کرد.

جشنوارهٔ روز آزادی نرم‌افزار مشهد

به نقل از آزادراه، مشهدلاگ هم یکی از قدیمی‌ترین و فعال‌ترین لاگ‌های ایرانی هست، کاربران فعال و برگذاری جلسات مستمر از ویژگی‌های این گروه است. اعضای مشهد‌لاگ نیز روز آزادی نرم‌افزار را گرامی می‌دارند.

۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۹ تا ۱۷